Rebelové, efektivita

Z Niborea Wiki CZ
Přejít na: navigace, hledání

Rebelové

Rebelové jsou nespokojení obyvatelé. Ve hře jsou reprezentováni červeným zamračeným smajlíkem a jejich aktuální počty jsou vidět v tabulce přehledu vlevo nahoře. Indikátor může mít tři různé podoby:

Spokojeni.png 194 spokojených za hodinu, žádný problém (kromě možných oslav, viz. níže)

dolní číslo znamená, kolik bude odmazáno nespokojených za hodinu, pokud nějací nespokojení budou

Nespokojeni.png 25 rebelů, 194 spokojených za hodinu, žádný problém

25 nespokojených bude odmazáno velmi rychle (rychlostí 194/hod, tj za velmi krátkou dobu bude těch 25 nespokojených pryč)

Rebelove.png 25 rebelů, 19 nespokojených za hodinu, problém – každou hodinu k 25 nespokojeným přibyde dalších 19

Upozornění! Ve hře je mnoho kouzel ovlivňujících spodní číslo (spokojenost). Aby popisy nebyly stereotypní, snažili se tvůrci být kreativní, a proto občas dojde k překvapení. Kouzlo Bersekr (+200 nespokojených) nepřidává do horního čísla, ale ubírá z čísla spodního! (Pokud je toto číslo menší, než ubíraný počet spokojenců, překlopí se smajlík do červeného.) Pamatujte, že horní číslo jsou VŽDY rebelové, dolní jsou vždy ne/spokojení (červený/žlutý smajlík).

Pokud máte hodně spokojených, mohou vypuknout oslavy. Zkušenost říká, že stačí malé procento pravděpodobnosti a oslavy vypuknou. Pravděpodobnost rebelie bývá při stejném počtu rebelů vyšší než u oslav, ale zřejmě je tam větší tolerance a rebelie nevypuknou tak často. Aktuální pravděpodobnost obojího naleznete po kliknutí na Zahrady v království. Je závislá na počtu spokojených/rebelů vzhledem k celkovému počtu obyvatel.

Oslavy – zastavují produkci, stavění budov, občas ochromí hrdinu.

Rebelie – snižují/zastavují produkci, sabotují stavění budov, rebelové rozkrádají sklady a pokladnu, boří levely budov.

Oslavy ani rebelie nelze po vypuknutí nijak zrušit. Výjimkou je tábor rebelů, což je quest na mapě, který je nutné porazit, aby se rebelující vrátili zpět do království, příp. aby začali opět pracovat. V případě, že má hráč na mapě více těchto questů, pro zrušení efektu kouzla stačí porazit jen jeden z nich. Hráč, který postavil monument Věž bláznů, má ještě k dispozici kouzlo Karneval - to okamžitě zruší všechny aktivní stávky a potlačí existující tábory rebelů. Lze snížit jejich pravděpodobnost abilitami Propaganda a Byrokracie, kouzly (Květinová slavnost v Zahradách, Hrubé násilí ve Vězení – pouze povolání Bojovník apod.). Kouzlo Manipulace z budovy Kastelána pak umožňuje hrdinovi s určitou pravděpodobností potlačit právě vypuknutou rebelii, ovšem hrdina musí být v dané chvíli doma.

Zvýšit počet spokojených lze mnoha způsoby - pomocí ability Charizma, předmětu např. Amulet humoru, Malovaný štít. Turnajová aréna umožňuje spustit tři kouzla, která dočasně dramaticky zvyšují počet spokojených výměnou za sníženou produkci surovin. Daší možností je využít Šaška Gonzu z koncilu, který ke spokojeným přidá 7% z aktuální spokojenosti. Pozor, nejedná se o číslo u smajlíku, ale o spokojenost, což je součet všech kladných budov v království. Trvale se zvyšuje počet spokojených stavěním budov, které přidávají spokojené (mají v popisu žlutý smajlík). Drobné zvýšení spokojenosti zajistí i Signální věž za pomoci patrona a vazalů.

Snížit počet spokojených (=přidat nespokojené) lze např. pomocí předmětu Hlava skřetího průzkumníka, Utaženým opaskem, nebo nakouzlením Bersekra na hrdinu. Trvale se počet spokojených snižuje stavěním budov, které přidávají nespokojené (mají v popisu červený smajlík).

Tip: Snažte se udržovat spokojené obyvatele v plusu, a to hodně v plusu, například 250. Protože díky takovému přesahu budete mít rezervu na začarování Bersekra, například.

Tip 2: K vyrovnání spokojenosti pomáhá i monument Věž bláznů, který přidává ke spokojeným 15% z aktuální spokojenosti. O tuto výhodu hráč, pokud nemá daný monument on sám, přijde ve chvíli, kdy hráč s Věží opustí alianci (např. skončí kontinent). Najednou bude mít problém. Proto je lepší v přítomnosti tohoto monumentu vyrovnávat spokojenost kouzly na snížení spokojenosti, než stavěním záporných budov.

Pro pochopení výpočtu celkové spokojenosti poslouží následující tabulka (čísla platí pro kompletně vystavěné město):

Nepremium Premium
kladné budovy 1723 2018
záporné budovy -1804 -2159
abilita Charisma 3. level 210 210
celkem 129 69
Signální věž navýší 'celkem' o daná procenta navýší 'celkem' o daná procenta
Šašek Gonza navýší 'celkem' o 7% z 1723 = 120 navýší 'celkem' o 7% z 2018 = 141
Věž bláznů navýší 'celkem' o 15% z 1723 = 258 navýší 'celkem' o 15% z 2018 = 302

Efektivita

Efektivita se zobrazuje u ikonky ozubeného kolečka ve statistickém přehledu hráčova království. V základním stavu se snižuje v okamžiku, kdy má hráč v království více než cca 500 obyvatel. Efektivita 90% znamená, že království produkuje o 10% méně surovin a jídla, než by produkovalo při nižším počtu obyvatel.

Efektivitu lze ovlivnit několika způsoby:

  • stavěním budovy Vězení (hranice 100% efektivity se zvyšuje o 40 lidí za level)
  • stavěním budovy Knihovna (+1% efektivity za level)
  • abilitou Manažer (+2% efektivity za level)
  • zabíjením lidí (drastická ale účinná metoda) – svitek Malý mor, obřady Střední mor, Pomalý Jed, Exploze, Stín mrtvých, kouzlo Blink! ze Slonovinové věže, ale např. i Exhumace
  • používáním kouzel, které lidi „spotřebovávají“ – kouzla na Cvičišti, v Hrdinských sálech, v Přístavu...
Pozor! Stavěním budovy Nemocnice s každým levelem ochráníte 60 lidí. To znamená, že na levelu 17 Nemocnice ochrání před kouzly a obřady, které zabíjejí lidi, již 1020 obyvatel. Pod tuto hranici se již pak sesíláním zabíjecích obřadů nedostanete, jedině používáním spotřebovávacích kouzel.

Současně s počtem lidí na druhou stranu rostou příjmy zlata, které lze pomocí abilit a kouzel velmi ovlivnit. Vyvážení počtu obyvatel je tedy strategický úkol pro každého hráče. Protože snížená efektivita zasahuje suroviny, jídlo i zlato, zatímco snížený počet obyvatel pouze zlato, zřejmě nejschůdnější varianta je udržovat efektivitu co nejvýše a v případě potřeby si pro zlato dojet na quest. Na vyšších levelech navíc hráč s abilitou Kořistění nemívá problémy s penězi vůbec.


--Roxik 21. 4. 2012, 16:47 (CEST)