Kouzla, odkouzla, pomazání

Z Niborea Wiki CZ
Přejít na: navigace, hledání

Kouzla (=kouzla z budov, svitky a obřady) jsou základním předpokladem pro téměř veškeré dění ve hře. Svitky lze získat nákupem na kontinentálním trhu - cena se odvíjí od nabídky a poptávky a mění se s každým nákupem, který uskuteční libovolný hráč v celé hře! -, nebo nákupem v Obchodu magií u Marleen - cena se zvyšuje s levelem hrdiny. Vybrané svitky lze vyhrát účastí v aliančních úlohách (viz sekce Úlohy). Pokud si hráč zvolí pro svého hrdinu abilitu Hledač pokladů, nebo Hledač magie (od 130. levelu), má šanci získat předmět nebo svitek i na questu.

Sesílat kouzla lze na svého nebo cizího hrdinu, svoje nebo cizí království, questy na své mapě. Kouzla posilují/oslabují hrdinu, zlepšují/zhoršují produkci surovin, brání království před špióny, posilují/oslabují příšery na questu apod.

Sesílat kouzla na sebe (na svého hrdinu, na svoje království) lze téměř vždy bez problémů, pokud není na království seslaná ochrana proti dané barvě kouzel (viz dále).

Na quest lze sesílat pouze některé svitky. Vždy je to u nich napsáno v popisu! Např. Studený blesk, Studené zuby, Studený vír.

Základní pravidlo: V boji se započítají všechna kouzla, která byla zakouzlena DO KONCE questu, tj. i ta, která na hrdinu hráč sešle během odpočtu času do konce questu*. Toho se s oblibou využívá v případě časových kouzel. Viz níže.
* Jediná výjimka jsou kouzla zkracující délku questu. Ty je potřeba kouzlit vždy PŘED odesláním hrdiny do boje, jinak se jejich účinek nezapočítá.

Na ostatní hráče lze sesílat svitky a obřady (nikoliv tedy kouzla z budov). Seslané kouzlo vždy nejprve musí překonat Mírovou ochranu kontinentu (=pravděpodobnost, že seslané kouzlo bude neúčinné, pevně nastavena přímo na kontinentu), a poté ještě ochranu samotného hráče v podobě Slonovinové věže, předmětů a abilit. Výjimku tvoří kouzla z Fufonova obchodu žertíků a z Obchodu s raritami – ta projdou vždy.
Seslat kouzlo na hráče na kontinentu lze přes mapu kontinentu a tlačítko pokladny pod ní:

Kouzleni.png

Obecně platí, že lépe jde kouzlit na spoluhráče.

POZOR! Pokud vidíte červené upozornění nad pokladnou, které označuje cíl, kouzlíte (a posíláte předměty) danému cíli. Kvůli nepozornosti tak můžete nedopatřením posílit protihráče vhodným kouzlem nebo předmětem!

Kouzla se dělí podle barvy na:

Color0.jpgneutrální Color5.jpgzlatá
Color1.jpgsmrt Color2.jpgoheň Color3.jpgpříroda Color4.jpgmysl

Navíc existují dva typy kouzel, co se jejich trvání týče:

  • Kouzla instantní: Po zakouzlení na hrdinu na něm setrvají do konce výpravy (questu, špionážní akce), případně dokud je hráč neodkouzlí.
  • Kouzla časová: Po zakouzlení na hrdinu na něm vydrží po celou dobu, která je uvedena v jejich popisu, nebo dokud je hráč neodkouzlí. Lze je využít na více questů za sebou. Po vypršení času se z nich stanou kouzla instantní, tj. poté vydrží do konce (právě probíhajícího) questu. Tato kouzla se většinou zakouzlí až těsně před koncem questu, aby vydržela co nejdéle.

Obrana před kouzly

Bránit se nelze kouzlům zlatým, a to žádným způsobem.
Neutrální kouzla lze odrazit pomocí zeleného obřadu Opojení, který blokuje sesílání neutrálních kouzel.
C chaos2.png
Ochrana před ostatními kouzly se nachází na prvních 4 slotech v budově Nemocnice. Po dobu trvání této ochrany ovšem nemůže kouzla dané barvy kouzlit ani chráněný hráč! C protdeath.png C protfire.png C protnature.png C protspirit.png
Proti černým kouzlům směřovaným na království funguje i obřad Leví ochrana (šance zachycení 80%) nebo svitek Pochodeň C lionshield.png C torch.png

Pokud již má hráč na svém království či hrdinovi nakouzleno nějaké kouzlo jiné než zlaté, lze se jej zbavit.

Neutrální kouzlo lze odkouzlit pomocí chrámového obřadu Malý zmatek. Pomoci mohou i obřady Očista, Hypnos a kouzlo Blink!, které ovšem odkouzlí i všechna další barevná (ne zlatá) kouzla! C chaos3.png C clean.png C hypnos.png
Barevná kouzla lze odkouzlit pomocí odpovídajícího odkouzla, které lze získat u Marleen nebo na kontinentálním trhu, nebo pomocí obřadů Očista, Hypnos a Uroboros. C dispelblack.png C dispelred.png C dispelgreen.png C dispelwhite.png C clean.png C hypnos.png C magiceater.png
Zlatého kouzla, pokud je na hrdinovi, se lze zbavit jedině obřadem Černá noha (lze koupit i v Obchodě s raritami). C blackfoot.png

POZOR!! Odkouzlo odstraní veškerá kouzla dané barvy, která jsou v okamžiku seslání odkouzla na hrdinovi (i když jede na quest a tudíž není ve městě) a na království.

Pomazání

C oildeath.png C oilfire.png C oilnature.png C oilmind.png
Pomazání je zlaté kouzlo, takže jej nelze odkouzlit/zrušit. Jediná možnost, jak se pomazání zbavit, je obřad Černá noha (také lze koupit v Obchodě s raritami), který vrátí hrdinu z questu před jeho dokončením a zároveň uvede stav kouzel na hrdinovi do takové podoby, jako kdyby boj proběhl.

 Pomazání ruší účinek všech kouzel, která ovlivňují útok a obranu pomazaného.
 Pomazání na hrdinovi zabraňuje účinku kouzel questu na vašeho hrdinu, včetně kouzel, která zakouzlíte vy sami
 a mají hrdinu posílit!
Některé příšery na questu mají i pomazání proti kouzlům všech barev!
Některé zase Mlhu, která chrání před neutrálními kouzly.
C oilall.png C fog.png

Pomazání na questu zabraňuje účinku vašich kouzel dané barvy, která snižují útok a obranu příšer, tj. jak procentuální úbytek, tak zabíjecí kouzla.

Někdy se stane, že quest má nakouzlené pomazání a zároveň nějaké kouzlo stejné barvy, které zvyšuje sílu questu. I v tomto případě pomazání vyruší účinek, i když je to pro příšery nevýhodné (je to drobná nedomyšlenost tvůrců hry).
Stejný účinek jako pomazání mají předměty Ohnivý Prsten (oheň), Čarodějný nárameník (smrt) a Dračí brnění (Smrt). I ringfire1.png I bracer1.png I armor20.png
Některé postřehy:
  • Všechna kouzla na questech proběhnou, i když se vám (např. pomocí ohnivé zdi) podaří na začátku boje zabít všechny příšery, které kouzlo do questu dodaly.
  • Odkouzlo oheň odkouzlí Zhasnutí, i když Zhasnutí samo o sobě blokuje černé svitky. Důvod: Působí jako ochrana hrdiny v boji před kouzly…
  • Kouzla v budovách vázaná na abilitu Zkušený v případě smrti hrdiny nefungují.
  • Kouzlo Léčení v nemocnici funguje jen na základě ability Léčba. Tato abilita se tedy jeví jako zbytečná, neboť nemoci, které dokáže Léčení odkouzlit, se v příbehu vyskytují velmi málo (většinou jako pozůstatek Oslav), ale na bojovém kontinentu je to účinná obrana proti kouzlu Vražedné čepele.
  • Kouzlo Pochodeň funguje přesně stejně jako Ochrana-smrt, tj. JEN proti kouzlům na questu, která míří na království. Pochodeň hrdinu neuchrání např. před Těžkou ránou, Dechem smrti apod.! Pokud je hrdina chráněný proti ohni (pomazání, ohnivý prsten), nefunguje ani zvýšení útoku a obrany, ani ochrana proti smrti!
  • Svitky, které při zakouzlení likvidují část surovin, účinkují vždy u cíle kouzla. To znamená, že pokud někdo sešle kouzlo Purpurový oheň na jiného hráče, dřevo se odečte ze skladu cílovému hráči, nikoliv sesílateli, i když svitek zakouzlil on.
  • Ochrana z nemocnice funguje i proti Maxikouli, kterou by vytvořilo nasazení Soví masky.


--Roxik 5. 2. 2012, 10:28 (PST)